Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Niejednokrotnie to pierwszy poważniejszy krok do pięknego uśmiechu. Wady zgryzu mogą, bowiem zakłócać estetykę całej twarzy, z kolei zęby stłoczone, powychylane, nawet wybielone, czy pokryte pięknymi koronkami nie będą zbyt dobrze wyglądać. Leczenie ortodontyczne może być prowadzone aparatami zdejmowanymi lub aparatami stałymi. Nie ma ograniczeń wiekowych dla leczenia ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne jest też często ważnym etapem umożliwiającym uzupełnianie brakujących zębów lub leczenie schorzeń przyzębia.

Aparaty Stałe
Najczęściej stosowanymi aparatami w leczeniu wad zgryzu i wad zębowych zarówno u dorosłych jak i u dzieci są aparaty stałe, złożone z naklejanych na zęby pierścieni i zamków oraz łuków i innych dowiązywanych elementów odpowiedzialnych za działanie takiego aparatu.

Stałe aparaty ortodontyczne sprawdzają się w leczeniu różnorodnych zaburzeń. Współcześnie ich stosowanie łączy się niekiedy z aparatami zewnątrzustnymi, mini-implanatami, co poprawia skuteczność, przyspiesza i poprawia efekty zwłaszcza w trudnych przypadkach. Zamki nakleja się najczęściej na widoczne powierzchnie zębów (do wyboru są zamki metalowe standardowe, bardzo małe, kolorowe, złote, ceramiczne- białe, przeźroczyste ze specjalnego kryształu górskiego), w zależności od tego, jaki rodzaj zamka wybierzemy aparat będzie mniej lub bardziej kosmetyczny.

STAŁE APARATY ORTODONTYCZNE Z ZAMKAMI CERAMICZNYMI

Ceramiczne zamki są wykonane z materiałów kompozytowych i/lub polikryształów szafiru (kryształu górskiego). Są bardzo silne i zwykle nie barwią się. Większość dorosłych preferuje ten rodzaj aparatów nazębnych, ponieważ "wtapiają się" z zębami i są mniej zauważalne niż metalowe. Ten rodzaj aparatu nosił aktor Tom Cruise. Ligatury (malutkie gumki), które podtrzymują łuk w aparatach ceramicznych są często białe lub jasne. To wygląda bardzo estetycznie i daje naturalny wygląd twoim zębom, ale należy pamiętać, że ligatury mogą się odbarwiać. Jeżeli nie będziesz dużo palić, pić czarnej kawy ani czerwonego wina problem się nie powinien pojawić. Należy pamiętać, że ligatury wymieniane są przy każdej wizycie- zazwyczaj co miesiąc. Czasem stosowany jest zamek ceramiczny z metalowym slotem np. CLARITY 3M UNITEK - ma on cechy zamka ceramicznego, ale ma wyższą wytrzymałość i precyzję działania (zbliżoną do zamków metalowych).

CECHY DODATNIE
Te aparaty "stapiają się" z większością zębów. Prawie nie są zauważalne z odległości lub na zdjęciach. Niektórzy ludzie uważają, że są one bardziej wygodne niż metalowe i mniej drażnią dziąsła. Wbrew temu, co się słyszy, ceramiczne zamki zazwyczaj nie łamią się i nie odpadają od zębów. Są one bardzo silne, prawie tak trwałe jak metalowe.

 CECHY UJEMNE
Jasne lub białe ligatury (niezbyt elastyczne gumki, które trzymają łuk w zamku) mogą się plamić, obniża to estetykę. Ale na szczęście są zmieniane co miesiąc podczas każdej korekty. Ceramiczne zamki są zwykle droższe od tradycyjnych metalowych, a leczenie może potrwać kilka miesięcy dłużej.
Mają też rozmiar większy w porównaniu z metalowymi, jednakże ich mniejsza "zauważalność" niweluje ten mankament.

APARATY Z ZAMKAMI KRYSZTAŁOWYMI (SZAFIROWYMI ) Kryształowe zamki są wykonane z czystych monokryształów szafiru (kryształu górskiego) i są prawie całkowicie przezroczyste, co daje naturalny wygląd. Są one bardzo mocne i nie barwią się. Jeśli Twoje zęby są bardzo białe, wybierz ten rodzaj aparatu - będziesz mieć wrażenie że "zniknął? na twoich zębach. Jeśli twoje zęby nie są idealne białe, aparat może się odróżniać (w tym przypadku, ceramiczny zamek byłby lepszym wyborem). Plusy i minusy szafirowych zamków są takie same jak dla ceramicznych .

Niekiedy zamki lub inne elementy stałych aparatów mogą być naklejane po wewnętrznej stronie zębów, dotyczy to jednak specyficznych warunków u pacjenta, specjalnych wskazań, stosowanie takich zamków jest też znacznie bardziej kosztowne.

Więcej na temat aparatów językowych lub tzw. lingwalnych INCOGNITO można dowiedzieć się na stronie www.lingualtechnik.de

Aparaty ruchome
Typowe aparaty ruchome stosowane są w leczeniu dzieci. Składają się z plastikowej (akrylowej) płytki, mogącej mieć przeróżne barwy i drucianych elementów (pętli, śrub, klamer), mocujących aparat do zębów i odpowiedzialnych za różnorodne jego działanie. Niestety efekt tego leczenia jest prawie całkowicie uzależniony od zdyscyplinowania pacjenta. Aparat trzeba nosić w ustach kilkanaście, niekiedy dwadzieścia godzin podczas doby. Jeżeli czas ten jest krótszy lub dziecko robi sobie kilkudniowe przerwy - efektów nie będzie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *